Jak vybrat snowboard

Jak dlouhý? Jak široký? Jak prohnutý? Tady jsou všechny důležité informace pro výběr snowboardu.

Výběr typu snowboardu podle směru, kterým se chci vydat: freeride / freestyle / all-mountain?

Rozdíl mezi jednotlivými kategoriemi snowboardů není moc velký, jízdu po sjezdovce zvládne každé prkno. Přesto se bude lépe jezdit ve snowparku na freestylovém snowboardu a v prašanu na freeridovém. All mountain prkna jsou kompromisem, který zvládne vše. Speciální typ snowboardu v sekci freeride jsou Splitboardy, které se dají při výšlapu na kopce rozdělit a s nasazením stoupacích pásů se mění ve skialpové lyže. Dolu ale pojedeš zase na snowboardu.


Jak dlouhý vybrat snowboard?

Měl by jezdci sahat zhruba mezi bradu a nos. Na jízdu ve snowparku může být kratší (čím je prkno kratší tím je hravější, ale méně stabilní) na freeride naopak delší. Lehčí lidé a začátečníci se svezou lépe na kratším, těžší a zkušenější spíše na delším. Většina výrobců u každého modelu doporučuje hmotnost jezdce.

Jak prohnutý?

Klasické prohnutí (true camber) ocení spíše zkušení jezdci, kteří umí jezdit dobře, rychle a po hranách. Různé varianty opačného prohnutí (rocker) označované například jako Gullwing nebo Flat Out ocení začátečníci nebo ti, kteří se chtějí učit nové triky. Rocker odpouští jezdci mnohem více chyb než klasika, také se na rockeru snadněji "presuje" a je víc hravý i pro méně zkušené. Kompromisem je prohnutí cam-out camber, které je kombinací obou variant - camber uprostřed se na špičce a patce mění v rocker.

 

Tvrdší nebo měkčí?

Milovníci jízdy po zábradlí a triků ve snowparku ocení měkké prkno. Rychlá jízda po ledovaté sjezdovce si naopak žádá tvrdé. To ale dokážou zkrotit jenom zkušení jezdci. Začátečník a také lehčí jezdec by měli volit něco měkčího. Každé Nitro prkno je označeno číslem 1 až 10 určujícím jeho tvrdost. Číslo 10 = nejtvrdší a nejcitlivější, číslo 1 = nejměkčí a nejhravější.

 

Máš velké nohy? Ber široké prkno.

Každá bota trochu přesahuje přes kraj snowboardu. Ale nesmí to být příliš. Vykrojený oblouk velký přesah bot snadno změní v karambol. Jezdci s velikostí bot přes 30 mondopoint (12 US, 45 EU) by měli určitě vybírat širší verzi snowboardu. U kratších prken i jezdci s menšíma nohama.

 

Holky berte dámský snowboard

Prkna pro dámy se neliší jen designem. Jsou užší a měkčí, aby lépe vyhovovala příslušnicím křehkého pohlaví.

Pokud nejste stále rozhodnuti, jaký snowboard vybrat, rádi vám poradíme. Zavolej a nebo se zastav u nás na prodejně, náš tým se skládá ze snowboardových srdcařů a jezdců, kteří vědí "o co gou". Nebo piš na info@misfit.cz.