Jak vybrat snowboardové boty

Jaké vybrat boty? To by měla být vaše první otázka, když jdete vybírat nový snowboardový komplet. Bota zajišťuje přímý kontakt vaši nohy s vázáním, a tedy s deskou. Bota by měla být maximálně pohodlná a neměla by nikde tlačit a škrtit. V dalších pár bodech se podíváme na to, jak toho dosáhneme.

Jakou velikost boty?

Máme tu jeden nebezpečný nešvar. Lidé si myslí, že je potřeba vybírat botu vždycky o číslo větší, aby do ní mohli nacpat ponožku. To možná platilo v dobách kdy se snowboardové boty moc nelišily od bot zimních. Dnešní obuv je ušita z materiálů, které zajišťují, že vám v nich nebude zima, když si vezmete zimní technické ponožky (pokud možno navržené na lyže a snowboard). Nejlepší je vybrat si botu, která vám přesně padne, nebo je dokonce o malý kousek menší. Je třeba počítat s drobným vyšlápnutím. 

Jakou tuhost boty?

Jako u vázání nebo u prken i boty mají svou vlastní stupnici tuhosti. Jako ostřílený jezdec, který rád krájí zmrzlé svahy oceníte boty tužší, a když začínáte, tak potřebujete spíše boty měkčí, aby vás po půlce dne nebolely a prkno se lépe ovládalo.

Když jste vášnivý jibber (milovník jízdy po zábradlí), tak také přijdou vhod měkčí boty, protože budete mít lepší cit a triky na raily vám půjdou mnohem lépe. Zato když budete chtít skákat velké skoky, na které je potřeba rychlost, tak opět oceníte boty tužší, zajistí vám jistotu a oporu, která se vám na rozjezdu a odrazu bude hodit. Také už dnes máme speciální modely bot navržené pro splitboarding.

Boty jsou specifická část výbavy, protože každý má tvar nohy jiný, a když někoho bude jedna bota tlačit a nebude se v ní cítit, tak druhému třeba krásně padne a naopak. Proto jsem zastáncem toho, že boty by se měly zkoušet. Nejlepší návod, jak vybrat snowboardovou botu, je přijít na kamennou prodejnu a vyzkoušet několik modelů bot a uvidíte, která z nich vám padne nejlépe.