Jak vybrat snowboardové vázání

Jakou nohou dopředu? Jaké úhly nastavit? Tady jsou všechny důležité informace pro výběr vázání a jeho nastavení.

Jakou velikost vázání zvolit?

Velikost vázání by jste měli vybrat podle velikosti boty. V nejlepším případě volit Nitro boty do Nitro vázání. U každého Nitro vázání je uvedena velikost Nitro bot, které do vázání padnou.

 

Jakou tvrdost zvolit?

Každé Nitro vázání je označeno číslem 1 až 10, které určuje tvrdost. Číslo 10 = nejtvrdší a nejcitlivější, číslo 1 = nejměkčí a nejhravější. Opět volíme tvrdost vázání podle typu ježdění, kterému se chceme věnovat. Na freeride či carving volíme tvrdší vázání, pro freestyle a pro začátečníky volíme středně tvrdé a měkké vázání.

 

Kterou nohou dopředu?

Většina jezdců ví, zda jezdí levou nohou dopředu (regular) nebo pravou (goofy). A pokud ne, stačí se sklouznout po zamrzlé kaluži a hned je jasno. Nemáš zamrzlou kaluž, tak zavři oči a nech někoho, ať tě strčí do zad. Kterou nohou vykročíš, ta je dominantnější, a ta by měla být vpředu.

 

Jaký nastavit úhel? Nebojte se kačera!

Nejčastější používaný úhel pro jízdu v parku i na sjezdovce je v současnosti 15 stupňů na přední noze a -15 na zadní. Takovému postoji, kdy zadní noha má záporný úhel, se říká na kačera. Používá se už léta a i metodika výuky ve snowboardových kurzech odpovídá stylu jízdy s takovým postojem. Někomu je pohodlnější větší úhel na přední (třeba 18 nebo 21) a trochu mírnější vzadu (-12 nebo -6). Záporného úhlu vzadu se ale rozhodně nebojte, dá vám větší stabilitu a usnadní jízdu pozpátku.

 

Jak dát vázání daleko od sebe?

Nejlepší je přirozené nastavení nohou, já (David Čonka AKA Čonkstr) jsem zastáncem toho, že stačí o pár cm dál než je šířka ramen. Položte si snowboard bez vázání na koberec a stoupněte si přirozeně na něj tak, aby špička i patka prkna byla stejně dlouhá (špička může být o něco delší) a z této pozice pak vycházejte. Obecně platí, že hodně široký postoj  se hodí pro freestyle, a také pro větší postavy (čím dál budete mít nohy od sebe, tím větší bude stabilita, ale bude to na úkor hravosti), užší pro menší jezdce a spíše pro jízdu po sjezdovce. A když napadne metr prašanu, neváhejte a přešroubujte přední i zadní vázání co nejvíce dozadu. Špička bude delší a jízda v prašanu mnohem snazší a radostnější.

 

Pozor na přesah bot

Po namontování vázání je třeba zkontrolovat, jestli špičky a paty přesahují přes hranu prkna zhruba stejně. Důvodem je správné přenášení váhy do hran snowboardu a také při velkém přesahu špičky nebo paty boty se může stát, že si při ostřejším oblouku budete botou škrtat o sníh. Proto je potřeba patu a špičku vycentrovat. U základních modelů, které nemají nastavitelnou základnu se to provede pomocí 4x4 disku vázání. Disk můžete otočit tak, aby drážky šroubů byly kolmo ke směru jízdy, a potom přesah bot pečlivě vyladit. U ostatních modelů s mini disky 2x4 máte možnost nastavení pomocí vysunutí paty. Všechny modely mají také možnost nastavení podlahy, která pomůže s přesahem špičky.

 

Inzerty 4x4, 4x2 Channel (Burton), splitboard...

Všechny Nitro snowboardy (mimo splitboardů) používají rozložení 4x2 (vzdálenost insertů 4 a 2 cm). Namontujete na ně všechna vázání s disky 4x2 i 4x4, Pokud ale máte nějaký starý snowboard s inzerty 4x4, vázání s menšími disky 4x2 nelze použít a musíte sáhnout jenom po vázáních s diskem 4x4. Pokud chcete vázání Nitro namontovat na prkno Burton s kolejničkou Chanel, vyžádejte si náhradní disk. Ten ale existuje jenom pro modely s menším diskem (4x2).

Samostatná kategorie jsou splitboardy. Ty používají rozložení insertů Voile a lze na ně dát opět jenom splitboardová vázání. Ta ale všechna používají stejné rozložení insertů. Pozor - některá splitová vázání (i Nitro Vertical) potřebují speciální puky, které se prodávají samostatně. Můžete použít puky Spark i Voile - jsou slučitelné.

 

Dolní přezka přes špičku nebo přes nárt?

Většina vázání umožňuje použít dolní přezku na oba způsoby. Pohodlnější a citlivější je zapínání přes špičku boty.

 

Pokud nejsi stále rozhodnut, jaké vázání vybrat nebo jak na jeho nastavení. Zavolej a nebo se zastav u nás na prodejně, náš tým se skládá ze snowboardových srdcařů a jezdců, kteří vědí "o co gou".